Murata Electronics North America GRM21BR71A106ME51K
GRM21BR71A106ME51K picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71A106ME51K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71A106ME51K.pdf
Availability of GRM21BR71A106ME51K
QUANTITY
GRM21BR71A106ME51K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71A106ME51K
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71A106ME51K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71A106ME51K
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71A106ME51K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71A106ME51K Details Description
Related parts for GRM21BR71A106ME51K
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS STR datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO220-5 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT-563 datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf