Murata Electronics North America GRM21BR71E474KC01L
GRM21BR71E474KC01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71E474KC01L
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71E474KC01L.pdf
Availability of GRM21BR71E474KC01L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM21BR71E474KC01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71E474KC01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71E474KC01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLGRM Spec Code Cxx 11/Feb/2014
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71E474KC01L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71E474KC01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71E474KC01L Details Description
Related parts for GRM21BR71E474KC01L
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.83M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 4.3A 70.6 MOHM datasheet.pdf