Murata Electronics North America GRM21BR71H184KA01L
GRM21BR71H184KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71H184KA01L
Brief Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71H184KA01L.pdf
Availability of GRM21BR71H184KA01L
QUANTITY
GRM21BR71H184KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71H184KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71H184KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71H184KA01L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71H184KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71H184KA01L Details Description
Related parts for GRM21BR71H184KA01L
CONN EDGECARD .125 PCB 44POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 72A TO-263 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 130 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ24B datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
1.25MM M/M 12POS 32AWG 150MM datasheet.pdf
IC MIXER DBL-BAL 3.4GHZ 8-MSOP datasheet.pdf