Murata Electronics North America GRM21BR71H224KA01L
GRM21BR71H224KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR71H224KA01L
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR71H224KA01L.pdf
Availability of GRM21BR71H224KA01L
QUANTITY
GRM21BR71H224KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR71H224KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR71H224KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR71H224KA01L
Related LinksGRM21BR71, GRM21BR71H224KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR71H224KA01L Details Description
Related parts for GRM21BR71H224KA01L
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf