Murata Electronics North America GRM21BR72A103KA01K
GRM21BR72A103KA01K picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR72A103KA01K
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR72A103KA01K.pdf
Availability of GRM21BR72A103KA01K
QUANTITY
GRM21BR72A103KA01K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR72A103KA01K
Internal Part NumberEIS-GRM21BR72A103KA01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR72A103KA01K
Related LinksGRM21BR72, GRM21BR72A103KA01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR72A103KA01K Details Description
Related parts for GRM21BR72A103KA01K
SIDAC SYM 4CHP 300V 250A MS013 datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 50K SPI 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf