Murata Electronics North America GRM21BR72A393KA01L
GRM21BR72A393KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR72A393KA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR72A393KA01L.pdf
Availability of GRM21BR72A393KA01L
QUANTITY
GRM21BR72A393KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR72A393KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR72A393KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR72A393KA01L
Related LinksGRM21BR72, GRM21BR72A393KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR72A393KA01L Details Description
Related parts for GRM21BR72A393KA01L
ADAPTER 16-DIP BD W/ZIF SOCKET datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 512X18 128TQFP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf