Murata Electronics North America GRM21BR72A473KA01L
GRM21BR72A473KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR72A473KA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
GRM21BR72A473KA01L.pdf
Availability of GRM21BR72A473KA01L
QUANTITY
GRM21BR72A473KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR72A473KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR72A473KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR72A473KA01L
Related LinksGRM21BR72, GRM21BR72A473KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR72A473KA01L Details Description
Related parts for GRM21BR72A473KA01L
CONN LOCKING CLIP 22-18AWG CRIMP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC CLK DVR 8OUT PLL 70MHZ 28LCCC datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P2C VERT SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
2200UF 25V 16X25 datasheet.pdf