Murata Electronics North America GRM3165C1H560JZ01J
GRM3165C1H560JZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM3165C1H560JZ01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
GRM3165C1H560JZ01J.pdf
Availability of GRM3165C1H560JZ01J
QUANTITY
GRM3165C1H560JZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3165C1H560JZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM3165C1H560JZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3165C1H560JZ01J
Related LinksGRM3165C1, GRM3165C1H560JZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3165C1H560JZ01J Details Description
Related parts for GRM3165C1H560JZ01J
CONN COUPLER RCPT ST-ST SIMPLEX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9259 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 7.87" DIA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf