Murata Electronics North America GRM3166S1H180JZ01D
GRM3166S1H180JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3166S1H180JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V S2H 1206
Datasheet Download
GRM3166S1H180JZ01D.pdf
Availability of GRM3166S1H180JZ01D
QUANTITY
GRM3166S1H180JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3166S1H180JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM3166S1H180JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3166S1H180JZ01D
Related LinksGRM3166S1, GRM3166S1H180JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3166S1H180JZ01D Details Description
Related parts for GRM3166S1H180JZ01D
MOSFET N-CH 20V 1.02A SOT323 datasheet.pdf
RESONATOR CER 3.60MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TOOL CONT RETENTION MATE-N-LOK datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.25A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
PIN CONTACT WIRE2WIRE NICKEL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
DSUB 37 F SOD D FLOA G50 ZIN datasheet.pdf