Murata Electronics North America GRM3195C1H273JA01D
GRM3195C1H273JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3195C1H273JA01D
Brief Description
CAP CER 0.027UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
GRM3195C1H273JA01D.pdf
Availability of GRM3195C1H273JA01D
QUANTITY
GRM3195C1H273JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3195C1H273JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM3195C1H273JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3195C1H273JA01D
Related LinksGRM3195C1, GRM3195C1H273JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3195C1H273JA01D Details Description
Related parts for GRM3195C1H273JA01D
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 2CH 150LPI 5V datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 2POS R/A datasheet.pdf
IC SWITCH HIGHSIDE 24PQFN datasheet.pdf
RES 5.56 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR ASY SR 3CKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf