Murata Electronics North America GRM3195C1H333JA01D
GRM3195C1H333JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3195C1H333JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
GRM3195C1H333JA01D.pdf
Availability of GRM3195C1H333JA01D
QUANTITY
GRM3195C1H333JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3195C1H333JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM3195C1H333JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3195C1H333JA01D
Related LinksGRM3195C1, GRM3195C1H333JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3195C1H333JA01D Details Description
Related parts for GRM3195C1H333JA01D
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
CARD EJECTOR WHITE 1/8" datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8MICROPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 15MM 3POS datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 525V SCREW datasheet.pdf