Murata Electronics North America GRM3195C2A560JZ01D
GRM3195C2A560JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3195C2A560JZ01D
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
GRM3195C2A560JZ01D.pdf
Availability of GRM3195C2A560JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM3195C2A560JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3195C2A560JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM3195C2A560JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3195C2A560JZ01D
Related LinksGRM3195C2, GRM3195C2A560JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3195C2A560JZ01D Details Description
Related parts for GRM3195C2A560JZ01D
MEMORY CARD FLASH 11GB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 14A TO-220F datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
LED 8MM RED PMI 6" LEADS W TERM datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLUE SHLD 500' datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 9171 datasheet.pdf
UPPER INSULATION DIE datasheet.pdf
CONN HAN B BASE SURF W/ 2X1"NPT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf