Murata Electronics North America GRM3196P2A241JZ01D
GRM3196P2A241JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3196P2A241JZ01D
Brief Description
CAP CER 240PF 100V P2H 1206
Datasheet Download
GRM3196P2A241JZ01D.pdf
Availability of GRM3196P2A241JZ01D
QUANTITY
GRM3196P2A241JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3196P2A241JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM3196P2A241JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3196P2A241JZ01D
Related LinksGRM3196P2, GRM3196P2A241JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3196P2A241JZ01D Details Description
Related parts for GRM3196P2A241JZ01D
TRANS NPN 60V 2A E-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC CTRLR TOUCH SCREEN VCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 4POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf