Murata Electronics North America GRM3197U1H272JZ01D
GRM3197U1H272JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3197U1H272JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V U2J 1206
Datasheet Download
GRM3197U1H272JZ01D.pdf
Availability of GRM3197U1H272JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM3197U1H272JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3197U1H272JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM3197U1H272JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3197U1H272JZ01D
Related LinksGRM3197U1, GRM3197U1H272JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3197U1H272JZ01D Details Description
Related parts for GRM3197U1H272JZ01D
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.82V 0.6A SYNC 6USMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
LED ASSY 0.150" 5MM YLW DIFF 2LD datasheet.pdf