Murata Electronics North America GRM319R61K225MA12D
GRM319R61K225MA12D picture photo
Mfg. Part Number
GRM319R61K225MA12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 80V X5R 1206
Datasheet Download
GRM319R61K225MA12D.pdf
Availability of GRM319R61K225MA12D
QUANTITY
GRM319R61K225MA12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM319R61K225MA12D
Internal Part NumberEIS-GRM319R61K225MA12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated80V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM319R61K225MA12D
Related LinksGRM319R61, GRM319R61K225MA12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM319R61K225MA12D Details Description
Related parts for GRM319R61K225MA12D
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V 1111 datasheet.pdf
JPT GEH KOMPL 9P datasheet.pdf
IC FPGA 352 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.15A 4X2SON datasheet.pdf