Murata Electronics North America GRM31A7U2E562JW31D
GRM31A7U2E562JW31D picture photo
Mfg. Part Number
GRM31A7U2E562JW31D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 250V U2J 1206
Datasheet Download
GRM31A7U2E562JW31D.pdf
Availability of GRM31A7U2E562JW31D
QUANTITY
GRM31A7U2E562JW31D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31A7U2E562JW31D
Internal Part NumberEIS-GRM31A7U2E562JW31D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31A7U2E562JW31D
Related LinksGRM31A7U2, GRM31A7U2E562JW31D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31A7U2E562JW31D Details Description
Related parts for GRM31A7U2E562JW31D
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC GATE 3.0GHZ 100OHM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 10POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf