Murata Electronics North America GRM31A7U2J270JW31D
GRM31A7U2J270JW31D picture photo
Mfg. Part Number
GRM31A7U2J270JW31D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 630V U2J 1206
Datasheet Download
GRM31A7U2J270JW31D.pdf
Availability of GRM31A7U2J270JW31D
QUANTITY
GRM31A7U2J270JW31D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31A7U2J270JW31D
Internal Part NumberEIS-GRM31A7U2J270JW31D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31A7U2J270JW31D
Related LinksGRM31A7U2, GRM31A7U2J270JW31D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31A7U2J270JW31D Details Description
Related parts for GRM31A7U2J270JW31D
JUMPER-H2730TR/C2016R/X 10" datasheet.pdf
TERM DUAL LEVEL GROUND 250V WM datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 42PS DL R/A 15AU datasheet.pdf
IC VCXO HI PERF 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 2.37A 40 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 32POS SKTS datasheet.pdf
EJECTOR PCB 0.062" NYLON PINK datasheet.pdf