Murata Electronics North America GRM31A7U3A470JW31D
GRM31A7U3A470JW31D picture photo
Mfg. Part Number
GRM31A7U3A470JW31D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 1KV U2J 1206
Datasheet Download
GRM31A7U3A470JW31D.pdf
Availability of GRM31A7U3A470JW31D
QUANTITY
GRM31A7U3A470JW31D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31A7U3A470JW31D
Internal Part NumberEIS-GRM31A7U3A470JW31D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31A7U3A470JW31D
Related LinksGRM31A7U3, GRM31A7U3A470JW31D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31A7U3A470JW31D Details Description
Related parts for GRM31A7U3A470JW31D
MOSFET N-CH 30V 61A I-PAK datasheet.pdf
IC DUAL USB PORT TVS 8-TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
F39-HJ0461 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf