Murata Electronics North America GRM31B7U3A391JW31L
GRM31B7U3A391JW31L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31B7U3A391JW31L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 1KV U2J 1206
Datasheet Download
GRM31B7U3A391JW31L.pdf
Availability of GRM31B7U3A391JW31L
QUANTITY
GRM31B7U3A391JW31L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31B7U3A391JW31L
Internal Part NumberEIS-GRM31B7U3A391JW31L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31B7U3A391JW31L
Related LinksGRM31B7U3, GRM31B7U3A391JW31L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31B7U3A391JW31L Details Description
Related parts for GRM31B7U3A391JW31L
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf