Murata Electronics North America GRM31B7U3A561JW31L
GRM31B7U3A561JW31L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31B7U3A561JW31L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 1KV U2J 1206
Datasheet Download
GRM31B7U3A561JW31L.pdf
Availability of GRM31B7U3A561JW31L
QUANTITY
GRM31B7U3A561JW31L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31B7U3A561JW31L
Internal Part NumberEIS-GRM31B7U3A561JW31L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31B7U3A561JW31L
Related LinksGRM31B7U3, GRM31B7U3A561JW31L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31B7U3A561JW31L Details Description
Related parts for GRM31B7U3A561JW31L
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
PROXIMITY SENS M12 4MM PNP NO+NC datasheet.pdf
ENCODER DIGITAL CONT 24 CPR datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W SMBJ datasheet.pdf