Murata Electronics North America GRM31BR72E153KW01L
GRM31BR72E153KW01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31BR72E153KW01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31BR72E153KW01L.pdf
Availability of GRM31BR72E153KW01L
QUANTITY
GRM31BR72E153KW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31BR72E153KW01L
Internal Part NumberEIS-GRM31BR72E153KW01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31BR72E153KW01L
Related LinksGRM31BR72, GRM31BR72E153KW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31BR72E153KW01L Details Description
Related parts for GRM31BR72E153KW01L
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE SEND datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BLZP 5.00/12/270LR SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf