Murata Electronics North America GRM31BR72J472KW01L
GRM31BR72J472KW01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31BR72J472KW01L
Brief Description
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31BR72J472KW01L.pdf
Availability of GRM31BR72J472KW01L
QUANTITY
GRM31BR72J472KW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31BR72J472KW01L
Internal Part NumberEIS-GRM31BR72J472KW01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31BR72J472KW01L
Related LinksGRM31BR72, GRM31BR72J472KW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31BR72J472KW01L Details Description
Related parts for GRM31BR72J472KW01L
CONN RING 16-22 AWG #2 RED PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MODULE POWER DC/DC POL 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
POLAR WEARLINK HEART TX datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO-214AB datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf