Murata Electronics North America GRM31CR60J476ME19K
GRM31CR60J476ME19K picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR60J476ME19K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31CR60J476ME19K.pdf
Availability of GRM31CR60J476ME19K
QUANTITY
GRM31CR60J476ME19K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR60J476ME19K
Internal Part NumberEIS-GRM31CR60J476ME19K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR60J476ME19K
Related LinksGRM31CR60, GRM31CR60J476ME19K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR60J476ME19K Details Description
Related parts for GRM31CR60J476ME19K
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MXR 650MHZ-1GHZ UP/DWN 20TQFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 20.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET 1MW CHIP ANTENNA datasheet.pdf
MULT POS MOD TERM BLOCK BLUE datasheet.pdf
PWR 2X2 HDR datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOD523 datasheet.pdf