Murata Electronics North America GRM31CR61A475MA01L
GRM31CR61A475MA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR61A475MA01L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31CR61A475MA01L.pdf
Availability of GRM31CR61A475MA01L
QUANTITY
GRM31CR61A475MA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR61A475MA01L
Internal Part NumberEIS-GRM31CR61A475MA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR61A475MA01L
Related LinksGRM31CR61, GRM31CR61A475MA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR61A475MA01L Details Description
Related parts for GRM31CR61A475MA01L
RES 3.3K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 8MM 10AWG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.46 OHM 1% 20W datasheet.pdf
NON INSL BUTTED SEAM FORK TERMIN datasheet.pdf
BIT NAILEATER 7/8" X 7.54 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SCR 2000V 3080A K-PUK datasheet.pdf
25POS M WAT.RES SCREEN CAP JS datasheet.pdf