Murata Electronics North America GRM31CR61C106KA88K
GRM31CR61C106KA88K picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR61C106KA88K
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31CR61C106KA88K.pdf
Availability of GRM31CR61C106KA88K
QUANTITY
GRM31CR61C106KA88K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR61C106KA88K
Internal Part NumberEIS-GRM31CR61C106KA88K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR61C106KA88K
Related LinksGRM31CR61, GRM31CR61C106KA88K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR61C106KA88K Details Description
Related parts for GRM31CR61C106KA88K
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG CHAMP 64POS VERT datasheet.pdf
CASE ALUM UNPAINTED 6.61"L X 3"W datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 50/125 MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
RES 191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 3.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 0.5% 1/4W 1610 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf