Murata Electronics North America GRM31CR61C475KA01L
GRM31CR61C475KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR61C475KA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31CR61C475KA01L.pdf
Availability of GRM31CR61C475KA01L
QUANTITY
GRM31CR61C475KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR61C475KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM31CR61C475KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR61C475KA01L
Related LinksGRM31CR61, GRM31CR61C475KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR61C475KA01L Details Description
Related parts for GRM31CR61C475KA01L
ROUND SPACER 0.171" NYLON 3/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 3.38A 31.1 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PNL MNT GREEN 20MA W/WIRE: 12" datasheet.pdf
CONN EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE RECT 6A 100V P600 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf