Murata Electronics North America GRM31CR61E335KA88L
GRM31CR61E335KA88L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR61E335KA88L
Brief Description
CAP CER 3.3UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31CR61E335KA88L.pdf
Availability of GRM31CR61E335KA88L
QUANTITY
GRM31CR61E335KA88L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR61E335KA88L
Internal Part NumberEIS-GRM31CR61E335KA88L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR61E335KA88L
Related LinksGRM31CR61, GRM31CR61E335KA88L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR61E335KA88L Details Description
Related parts for GRM31CR61E335KA88L
RES SMD 18 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CML LIMITING AMP 16MLF datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0612 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 80VDC datasheet.pdf
HSD 5 X 25 OPEN END BP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf