Murata Electronics North America GRM31CR71H475KA12L
GRM31CR71H475KA12L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR71H475KA12L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31CR71H475KA12L.pdf
Availability of GRM31CR71H475KA12L
QUANTITY
GRM31CR71H475KA12L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR71H475KA12L
Internal Part NumberEIS-GRM31CR71H475KA12L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR71H475KA12L
Related LinksGRM31CR71, GRM31CR71H475KA12L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR71H475KA12L Details Description
Related parts for GRM31CR71H475KA12L
CONTACT BATT DUAL FOR A/AA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 14CDIP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOLDER CARTRIDGE HPQ7543A datasheet.pdf
SW ROTARY ACTUATOR 4P 2-3POS datasheet.pdf
IC FRONT END MODULE CAR 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf