Murata Electronics North America GRM31CR72A105K
GRM31CR72A105K picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR72A105K
Manufacturer
Product Category
MURATA Components
Brief Description
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X7R 1uF 100V
Datasheet Download
GRM31CR72A105K.pdf
Availability of GRM31CR72A105K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM31CR72A105K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR72A105K
Internal Part NumberEIS-GRM31CR72A105K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by MURATA
Delivery TimeIn stock, ship GRM31CR72A105K today.
SeriesGRM31CR7
Marking / SymbolEmail us
Tolerance-
Capacitance-
Features-
Voltage-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingReel / Bag
Package Case TypeORIGINAL
SPQ (Standard Package Quantity)-
MOQ1 Piece
ApplicationElectronic Device
Alternative Part (Replacement)EIS-GRM31CR72A105K
Country of OriginJAPAN/THAILAND/USA/CN
Weight0.0005kg
Additional ServicesReel and tape, testing services
DistributorEIS COMPONENTS
MURATA Product CategoryMURATA Components
Related LinksGRM31CR, GRM31CR72A105K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR72A105K Details Description
Related parts for GRM31CR72A105K
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 430MA SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 70A TO220-3 datasheet.pdf
RES 54K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A/0.3A 10SON datasheet.pdf