Murata Electronics North America GRM31CR72A105MA01L
GRM31CR72A105MA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR72A105MA01L
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31CR72A105MA01L.pdf
Availability of GRM31CR72A105MA01L
QUANTITY
GRM31CR72A105MA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR72A105MA01L
Internal Part NumberEIS-GRM31CR72A105MA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR72A105MA01L
Related LinksGRM31CR72, GRM31CR72A105MA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR72A105MA01L Details Description
Related parts for GRM31CR72A105MA01L
LED 2HI 3MM 5V RED datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0504 datasheet.pdf
FIXED IND 670NH 28A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FRONT PANEL REPL WHT 4DIG H5CX datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER GLOBAL WR44 datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
33000UF 16V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf