Murata Electronics North America GRM31MR61A106ME19L
GRM31MR61A106ME19L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31MR61A106ME19L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31MR61A106ME19L.pdf
Availability of GRM31MR61A106ME19L
QUANTITY
GRM31MR61A106ME19L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31MR61A106ME19L
Internal Part NumberEIS-GRM31MR61A106ME19L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31MR61A106ME19L
Related LinksGRM31MR61, GRM31MR61A106ME19L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31MR61A106ME19L Details Description
Related parts for GRM31MR61A106ME19L
ZACK MARKER SHEET UNPRNT 120SECT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK ADHESVE 1/4" datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-SOL datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.3V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 18.16MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SNT4A datasheet.pdf