Murata Electronics North America GRM31MR71C824KA01L
GRM31MR71C824KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31MR71C824KA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.82UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31MR71C824KA01L.pdf
Availability of GRM31MR71C824KA01L
QUANTITY
GRM31MR71C824KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31MR71C824KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM31MR71C824KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31MR71C824KA01L
Related LinksGRM31MR71, GRM31MR71C824KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31MR71C824KA01L Details Description
Related parts for GRM31MR71C824KA01L
CAP CER 4700PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MT PINS datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf