Murata Electronics North America GRM31MR71E224KA01K
GRM31MR71E224KA01K picture photo
Mfg. Part Number
GRM31MR71E224KA01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
GRM31MR71E224KA01K.pdf
Availability of GRM31MR71E224KA01K
QUANTITY
GRM31MR71E224KA01K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31MR71E224KA01K
Internal Part NumberEIS-GRM31MR71E224KA01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31MR71E224KA01K
Related LinksGRM31MR71, GRM31MR71E224KA01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31MR71E224KA01K Details Description
Related parts for GRM31MR71E224KA01K
PLUG CONNECTOR 26 POS W/O FLANGE datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-28AWG 30GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 164MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 201CSP datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 94POS datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 156 MOHM datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf