Murata Electronics North America GRM32DR61E106KA12K
GRM32DR61E106KA12K picture photo
Mfg. Part Number
GRM32DR61E106KA12K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1210
Datasheet Download
GRM32DR61E106KA12K.pdf
Availability of GRM32DR61E106KA12K
QUANTITY
GRM32DR61E106KA12K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32DR61E106KA12K
Internal Part NumberEIS-GRM32DR61E106KA12K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32DR61E106KA12K
Related LinksGRM32DR61, GRM32DR61E106KA12K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32DR61E106KA12K Details Description
Related parts for GRM32DR61E106KA12K
RES SMD 3.92K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 104VWM 176.4VC P600 datasheet.pdf
INSERT RJ45 MALE 8P8C IDC datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 2A SOT223 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.5V 250MW SOD123 datasheet.pdf