Murata Electronics North America GRM32DR61E106MA12L
GRM32DR61E106MA12L picture photo
Mfg. Part Number
GRM32DR61E106MA12L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1210
Datasheet Download
GRM32DR61E106MA12L.pdf
Availability of GRM32DR61E106MA12L
QUANTITY
GRM32DR61E106MA12L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32DR61E106MA12L
Internal Part NumberEIS-GRM32DR61E106MA12L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32DR61E106MA12L
Related LinksGRM32DR61, GRM32DR61E106MA12L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32DR61E106MA12L Details Description
Related parts for GRM32DR61E106MA12L
RES SMD 154K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 16-DIP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPST-NO 16A datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 1X2 1310NM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf