Murata Electronics North America GRM32DR72J333KW01L
GRM32DR72J333KW01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM32DR72J333KW01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1210
Datasheet Download
GRM32DR72J333KW01L.pdf
Availability of GRM32DR72J333KW01L
QUANTITY
GRM32DR72J333KW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32DR72J333KW01L
Internal Part NumberEIS-GRM32DR72J333KW01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32DR72J333KW01L
Related LinksGRM32DR72, GRM32DR72J333KW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32DR72J333KW01L Details Description
Related parts for GRM32DR72J333KW01L
CONN RECEPT 24POS VERT DUAL 30AU datasheet.pdf
LED WHITE PWR 2SMD 7 X 7 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 3 POS VERT PCB datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
BRAIDED FIBERGLASS 3/8" 250' datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
LED IND M6 PNL MT RED 12V IP67 datasheet.pdf