Murata Electronics North America GRM32EC81C476KE15L
GRM32EC81C476KE15L picture photo
Mfg. Part Number
GRM32EC81C476KE15L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 16V X6S 1210
Datasheet Download
GRM32EC81C476KE15L.pdf
Availability of GRM32EC81C476KE15L
QUANTITY
GRM32EC81C476KE15L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32EC81C476KE15L
Internal Part NumberEIS-GRM32EC81C476KE15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32EC81C476KE15L
Related LinksGRM32EC81, GRM32EC81C476KE15L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32EC81C476KE15L Details Description
Related parts for GRM32EC81C476KE15L
CONN HEADER RT/A .100 12POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC SUPERCAP CHARGER 1A 12DFN datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 450MA 1.05 OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 WS/SW datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 880MA 125 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL datasheet.pdf