Murata Electronics North America GRM32ER60J107ME20L
GRM32ER60J107ME20L picture photo
Mfg. Part Number
GRM32ER60J107ME20L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210
Datasheet Download
GRM32ER60J107ME20L.pdf
Availability of GRM32ER60J107ME20L
QUANTITY
GRM32ER60J107ME20L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32ER60J107ME20L
Internal Part NumberEIS-GRM32ER60J107ME20L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32ER60J107ME20L
Related LinksGRM32ER60, GRM32ER60J107ME20L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32ER60J107ME20L Details Description
Related parts for GRM32ER60J107ME20L
SENSOR 75PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 4700UH 25% datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
AMPCTMTAMP-INHDR-VBLU2P datasheet.pdf
IC HEX INVERTER TTL 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf