Murata Electronics North America GRM32ER61C476ME15K
GRM32ER61C476ME15K picture photo
Mfg. Part Number
GRM32ER61C476ME15K
Brief Description
CAP CER 47UF 16V X5R 1210
Datasheet Download
GRM32ER61C476ME15K.pdf
Availability of GRM32ER61C476ME15K
QUANTITY
GRM32ER61C476ME15K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32ER61C476ME15K
Internal Part NumberEIS-GRM32ER61C476ME15K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32ER61C476ME15K
Related LinksGRM32ER61, GRM32ER61C476ME15K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32ER61C476ME15K Details Description
Related parts for GRM32ER61C476ME15K
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
024+7 EURO TYPE M RECP ASY PWR datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf