Murata Electronics North America GRM32RR71C475KA01K
GRM32RR71C475KA01K picture photo
Mfg. Part Number
GRM32RR71C475KA01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
GRM32RR71C475KA01K.pdf
Availability of GRM32RR71C475KA01K
QUANTITY
GRM32RR71C475KA01K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32RR71C475KA01K
Internal Part NumberEIS-GRM32RR71C475KA01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32RR71C475KA01K
Related LinksGRM32RR71, GRM32RR71C475KA01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32RR71C475KA01K Details Description
Related parts for GRM32RR71C475KA01K
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV AC/DC 4W 5V OUT SINGLE T/H datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf