Murata Electronics North America GRM43DR72E334KW01L
GRM43DR72E334KW01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM43DR72E334KW01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
GRM43DR72E334KW01L.pdf
Availability of GRM43DR72E334KW01L
QUANTITY
GRM43DR72E334KW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM43DR72E334KW01L
Internal Part NumberEIS-GRM43DR72E334KW01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM43DR72E334KW01L
Related LinksGRM43DR72, GRM43DR72E334KW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM43DR72E334KW01L Details Description
Related parts for GRM43DR72E334KW01L
SCR DBL HISCR 1200V 200A MAGNPAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 3POS 30AU datasheet.pdf
BOARD LED IMS LUXEON REBEL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 220 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SOD123F datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABSO 5V SMT datasheet.pdf
SL-P21M PLST 1N/O+1N/C (SA), 1XM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf