Murata Electronics North America GRM43RR72A224KA01L
GRM43RR72A224KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM43RR72A224KA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
GRM43RR72A224KA01L.pdf
Availability of GRM43RR72A224KA01L
QUANTITY
GRM43RR72A224KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM43RR72A224KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM43RR72A224KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)