Sullins Connector Solutions GRPB012MWCN-RC
GRPB012MWCN-RC picture photo
Mfg. Part Number
GRPB012MWCN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .05" 2POS DL PCB R/A
Datasheet Download
GRPB012MWCN-RC.pdf
Availability of GRPB012MWCN-RC
QUANTITY
GRPB012MWCN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of GRPB012MWCN-RC
Internal Part NumberEIS-GRPB012MWCN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRPB012MWCN-RC
Related LinksGRPB012, GRPB012MWCN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GRPB012MWCN-RC Details Description
Related parts for GRPB012MWCN-RC
IC TXRX RS-232 3-5.5V ESD 20SSOP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 15A TO220AB datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY DPST FLANGE 3A datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 1A SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
PAC-SLC5-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
MICRO 100 F 18" YEL FLOAT datasheet.pdf