CW Industries GRS-4011-0015
GRS-4011-0015 picture photo
Mfg. Part Number
GRS-4011-0015
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V
Datasheet Download
GRS-4011-0015.pdf
Availability of GRS-4011-0015
QUANTITY
GRS-4011-0015 Order Process
Ship out your order
Specifications of GRS-4011-0015
Internal Part NumberEIS-GRS-4011-0015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series4000
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating8A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingO I
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
FeaturesTerminal Barriers
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 12.90mm
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Mechanical Life25,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRS-4011-0015
Related LinksGRS-40, GRS-4011-0015 Datasheet, CW Industries Distributor
GRS-4011-0015 Details Description
Related parts for GRS-4011-0015
FIXED IND 68UH 61MA 12 OHM TH datasheet.pdf
CONN MCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC FIFO DDR/SDR QUAD/DUAL 324BGA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY MC 20-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 40POS VERT TIN datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 10VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 625MA 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf