CW Industries GRS-4013C-0011
GRS-4013C-0011 picture photo
Mfg. Part Number
GRS-4013C-0011
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 13A 125V
Datasheet Download
GRS-4013C-0011.pdf
Availability of GRS-4013C-0011
QUANTITY
GRS-4013C-0011 Order Process
Ship out your order
Specifications of GRS-4013C-0011
Internal Part NumberEIS-GRS-4013C-0011
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating13A (AC)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesTerminal Barriers
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 12.90mm
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRS-4013C-0011
Related LinksGRS-401, GRS-4013C-0011 Datasheet, CW Industries Distributor
GRS-4013C-0011 Details Description
Related parts for GRS-4013C-0011
RES ARRAY 9 RES 560 OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V Y5V 1210 datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB ORN 8" datasheet.pdf
RESISTOR 20K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC PWR VOLT MON 30A WD 8SOL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 21POS datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf