Murata Electronics North America GRT155C81A105KE01D
GRT155C81A105KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT155C81A105KE01D
Brief Description
CAP CER 1UF 10V 10% X6S 0402
Datasheet Download
GRT155C81A105KE01D.pdf
Availability of GRT155C81A105KE01D
QUANTITY
GRT155C81A105KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT155C81A105KE01D
Internal Part NumberEIS-GRT155C81A105KE01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT155C81A105KE01D
Related LinksGRT155C81, GRT155C81A105KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT155C81A105KE01D Details Description
Related parts for GRT155C81A105KE01D
MOSFET N-CH 500V 20A TO-247AD datasheet.pdf
CABLE TIE STD POLY GREEN 14.5" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
3.96MM W/W REC HSG datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 8.1A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
DISPSBLE GLOVES LATEX LRG 100PC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 578MA 600 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVAL 3MHZ STBB2 datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 50V DO-214AA datasheet.pdf