Murata Electronics North America GRT155R61C474ME01D
GRT155R61C474ME01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT155R61C474ME01D
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V 20% X5R 0402
Datasheet Download
GRT155R61C474ME01D.pdf
Availability of GRT155R61C474ME01D
QUANTITY
GRT155R61C474ME01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT155R61C474ME01D
Internal Part NumberEIS-GRT155R61C474ME01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT155R61C474ME01D
Related LinksGRT155R61, GRT155R61C474ME01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT155R61C474ME01D Details Description
Related parts for GRT155R61C474ME01D
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 630MA 500 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf