Murata Electronics North America GRT155R61E474ME01D
GRT155R61E474ME01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT155R61E474ME01D
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V 20% X5R 0402
Datasheet Download
GRT155R61E474ME01D.pdf
Availability of GRT155R61E474ME01D
QUANTITY
GRT155R61E474ME01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT155R61E474ME01D
Internal Part NumberEIS-GRT155R61E474ME01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT155R61E474ME01D
Related LinksGRT155R61, GRT155R61E474ME01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT155R61E474ME01D Details Description
Related parts for GRT155R61E474ME01D
TRANS NPN 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
RECEIVER SDARS COMPLETE 44TQFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 1.20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER FOR AUDIO 8WLCSP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9783 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7S MED datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X7" BLK/RED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 3500K 80CRI datasheet.pdf