Murata Electronics North America GRT188C81E475ME13D
GRT188C81E475ME13D picture photo
Mfg. Part Number
GRT188C81E475ME13D
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V 20% X6S 0603
Datasheet Download
GRT188C81E475ME13D.pdf
Availability of GRT188C81E475ME13D
QUANTITY
GRT188C81E475ME13D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT188C81E475ME13D
Internal Part NumberEIS-GRT188C81E475ME13D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT188C81E475ME13D
Related LinksGRT188C81, GRT188C81E475ME13D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT188C81E475ME13D Details Description
Related parts for GRT188C81E475ME13D
LED T-1 3/4 NYLON SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 555MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT723 datasheet.pdf
IC PWR AMP MOSF FLEXIWATT27 VERT datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf