Murata Electronics North America GRT21BC80G476ME13L
GRT21BC80G476ME13L picture photo
Mfg. Part Number
GRT21BC80G476ME13L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 4V 20% X6S 0805
Datasheet Download
GRT21BC80G476ME13L.pdf
Availability of GRT21BC80G476ME13L
QUANTITY
GRT21BC80G476ME13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT21BC80G476ME13L
Internal Part NumberEIS-GRT21BC80G476ME13L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT21BC80G476ME13L
Related LinksGRT21BC80, GRT21BC80G476ME13L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT21BC80G476ME13L Details Description
Related parts for GRT21BC80G476ME13L
IC PROGRAM 3.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO263-5 datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
PELTIR MS2,107,10,10,12,12,00,W8 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
STEPPER MOTOR 68 OZ IN datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf